Kategorie
Aktualności

XV Festyn Sołectwa Zabłędza

W sobotę 20 sierpnia br. odbył się XV Festyn Sołectwa Zabłędza, połączony z dorocznymi dożynkami wiejskimi. Po raz trzeci honorowym patronatem objął go Starosta Tarnowski – Roman Łucarz. Festyn miał szczególny charakter, gdyż upamiętniał 16. rocznicę nadania szkole podstawowej w Zabłędzy imienia Jana Pawła II, 11. rocznicę nadania sztandaru szkole, Złote i Żelazne Gody naszych mieszkańców, 4. Zabłędzkie Święto Wyrobów Regionalnych i Tradycyjnych, oddanie do użytku pierwszego etapu prac zagospodarowanie terenu działki wiejskiej pod nazwą „Lokalizacja Małej Architektury w Miejscu Publicznym”oraz przez fakt, że Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Zabłędzy „Zabłędza Razem” realizowało projekt „Smaczne i Zdrowe Dobrodziejstwa Naszych Zabłędzkich Lasów” – Ogólnopolskiego Konkursu Lasów Państwowych „Natura od Kuchni”.

W związku z tymi uroczystościami starosta skierował do uczestników festynu specjalny list gratulacyjny, który w jego imieniu przekazała radna Powiatu Tarnowskiego – Grażyna Karaś. Aby wspólnie świętować i dziękować za zebrane plony, wraz mieszkańcami naszej wsi i ich rodzinami przybyli zaproszeni goście. Pięknie w klimat dożynkowych obchodów wprowadzili nas prowadzący Justyna Michałek-Kuta i Artur Starostka.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki mają na polskich ziemiach długą tradycję, którą i my kultywujemy. Wieniec dożynkowy nazywany był „plonem” i uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj. Dzisiaj coraz trudniej ludziom jest doceniać ciężką pracę rolników i ich spracowane dłonie. O rolnikach tak pięknie powiedział patron naszej szkoły św. Jan Paweł II: „(…) Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić (…)”.Jakże te słowa są dalej aktualne. My doceniamy jakże już nielicznych naszych rolników. Dziękujemy im za trud, poświęcenie i prowadzenie rodzinnych gospodarstw. Chylimy czoła przed ich spracowanymi dłońmi, dzięki którym na nasze stoły trafia codzienny, polski chleb.

Tegoroczny wieniec dożynkowy został uwity z kłosów zbóż z naszych pól. Przedstawia dawną kopkę zboża tzw. „kuckę”, czyli skopione na ścierni snopy zboża, związane powrósłami i przykryte chochołem. Na tej kucce usiadła sowa – „nasza Tuchówka” odpoczywa i przekazuje dobre rady, złote myśli, jak to „sowa mądra głowa”. W ten sposób chcieliśmy pokazać młodemu pokoleniu, jak dawniej wyglądały żniwa i ile pracy trzeba włożyć, aby pozyskać ziarna na chleb.

Wieniec dożynkowy w imieniu społeczności Zabłędzy przekazałam burmistrzowi Tuchowa –Magdalenie Marszałekz nadzieją, że sowa podpowie, jak właściwie i mądrze rządzić naszą gminą, podejmować dobre decyzje, aby Zabłędza i cała gmina rozwijały się i piękniały.

Chleb upieczony z tegorocznych zbiorów również przekazałam od mieszkańców naszej wsi burmistrzowi gminy. Wspólnie z panią burmistrz, panią radną Powiatu Tarnowskiego, przewodniczącym Rady Miejskiej w Tuchowie chleb wraz z miodem z zabłędzkich pasiek podzieliliśmy wśród zgromadzonych osób. W tym czasie konferansjer –Artur Starostka zaśpiewał piosenkę Czesława Niemena Płonąca stodoła, dedykując ją wszystkim rolnikom.

Od kilku lat Zabłędza podczas dożynek w szczególny sposób honoruje swoich mieszkańców obchodzących Złote i Żelazne gody. W tym roku państwo Barbara i Leon Lachowiczowie, Ewa i Józef Piórkowscy obchodzili Złote Gody, a państwo Bronisława i Franciszek Turajowie – Żelazne Gody. Zacni jubilaci otrzymali gratulacje, życzenia, kwiaty, chleb, miód oraz słodycze. Nasi młodzi artyści Julia i Tymoteusz Marcinkowie zagrali na wiolonczeli i skrzypcach „Sto lat” dla jubilatów, a wszyscy zgromadzeni dla nich zaśpiewali. Doczekać takich pięknych jubileuszy to wielkie szczęście i zaszczyt, tylko nieliczni mogą przeżyć takie wzniosłe chwile. Jubilatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dużo zdrowia i siły do pokonywania trudności dnia codziennego oraz doczekania kolejnych pięknych rocznic. KGiGW w Zabłędzy „Zabłędza Razem” jubilatom złożyło życzenia i wręczyło tort jubileuszowy, którym się podzielili ze wszystkimi zebranymi. Dla zacnych jubilatów, a zwłaszcza pań, w podziękowaniu za trud wychowania piosenkę Violetty Villas pt. Do ciebie mamo zaśpiewała Paulina Kloch.

Kolejnym punktem naszego świętowania było uroczyste przekazanie społeczności Zabłędzy do użytkowania I etapu prac zagospodarowania terenu działki wiejskiej pod nazwą „Lokalizacja małej architektury w miejscu publicznym”. Oficjalnego otwarcia dokonała burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek, radna Powiatu Tarnowskiego Grażyna Karaś, przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie Stanisław Obrzut, radni Rady Miejskiej w Tuchowie i moja skromna osoba. Na terenie rekreacyjno-sportowym zamontowane zostały: siłownia plenerowa, huśtawki, mały plac zabaw dla dzieci, ławki, kosze, utwardzony i wyplantowany teren pod parking oraz umieszczone zostało serce na nakrętki, abyśmy w ten sposób mogli pomagać potrzebującym. Serce bezinteresowne wykonała firma UPM Service Stanisława Ślagi – za co bardzo serdecznie dziękujemy. Dobro wraca… „Serce dla serca”…

Podczas tegorocznego festynu Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Zabłędzy „Zabłędza Razem” realizowało projekt „Smaczne i Zdrowe Dobrodziejstwa Naszych Zabłędzkich Lasów”– Ogólnopolskiego Konkursu Lasów Państwowych „Natura od Kuchni”. Przygotowane zostało stoisko promocyjne prezentujące żywność pochodzenia leśnego. Zaprezentowane zostały produkty pochodzące z zabłędzkich lasów oraz tradycyjne, smaczne i zdrowe potrawy wykonane z tych właśnie produktów. Na stoisku można było skosztować drożdżowych ślimaczków, zabłędzich nielotów, mixu pierogów z grzybami leśnymi, pszczelich miodów z zabłędzkich pasiek, soków i syropów leśnych, herbaty lipowej, słodkich deserów leśnych w postaci ciast i ciasteczek oraz deserów. Na stoisku nie zabrakło również leśnych akcentów: świeżego mchu, pni brzozy, gałęzi i liści drzew, szyszek, kasztanów, dzikiego bzu, kwiatów leśnych i ziół oraz leśnych zwierzątek (sztucznych figurek). Aby podkreślić leśny charakter tego wydarzenia, Paulina Kloch zaśpiewała piosenkę Krzysztofa Zalewskiego Ptaki. Nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik, Grzegorz Wojtanowski opowiedział zgromadzonym o prozdrowotnych walorach leśnej żywności oraz korzyściach, jakie człowiek czerpie z lasu.

Kolejnym etapem projektu była część konkursowa. Prowadzący poprosili pana nadleśniczego, panią burmistrz, panią radną Powiatu Tarnowskiego i pana przewodniczącego Rady Miejskiej w Tuchowie do jury konkursowego.

Pierwszy konkurs pn. „Owoce leśne – znamy je i nazywamy” adresowany był do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Troje dzieci-uczestników odgadywało nazwy przygotowanych owoców leśnych. Wygrała osoba, która prawidłowo udzieliła najwięcej poprawnych odpowiedzi.

Drugi konkurs pn. „Siła i zdrowie płynące z lasu” adresowany był do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Trójka chętnych dzieci odpowiadała na przygotowane pytaniadotyczące żywności pochodzenia leśnego, prozdrowotnych walorów leśnej żywności oraz korzyści, jakie człowiek czerpie z lasu. Pytania ukryte były w kieszeniach kolorowej dżdżownicy uszytej z materiału przez członkinie koła. Wygrała osoba, która udzieliła najwięcej prawidłowych odpowiedzi.

Trzeci konkurs pn. „Prawdziwe smaki lokalnych miodów pszczelich wpisane w polską kulturę kulinarną” adresowany był do młodzieży i osób dorosłych. Trzech uczestników degustowało lokalne miody pszczele i odgadywało nazwy gatunkowe miodów i ich walory zdrowotne. Ten konkurs okazał się nie lada wyzwaniem, ale rywalizacja była mocna, bo nagrodą był słoik miodu spadziowego.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wartościowe i ciekawe nagrody ufundowane przez:

Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Dom kultury w Tuchowie, firmę WIS z Tarnowa, Urząd Miejski w Tuchowie, Jana Gładysza i pasiekę „Michałek”.

Darczyńcom serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród. W związku z jubileuszowym XV festynem sołectwawyłonione zostały osoby, które w tym roku ukończyły 15 lat oraz pary, które obchodziły 15. rocznicę ślubu i wręczone zostały im nagrody okolicznościowe ufundowane przez: Kino Cyfrowe 3D „Promień” w Tuchowie oraz pizzerię Czardasz w Tuchowie.

W tym roku po raz czwarty prezentowane i degustowane były wyroby tradycyjne i regionalne przekazane przez sponsorów: piekarnię „Jasikowscy” z Tuchowa, piekarnię Ewa Więcek z Tuchowa, zakład masarski „Amigos” z Burzyna oraz bistro „Smaczny Kęs” Ewy Kruczek z Zabłędzy.

Dziękuję serdecznie wszystkim za przekazane wyroby i podtrzymanie naszych tradycji. Wszyscy uczestnicy dożynkowych uroczystości po części artystycznej degustowali polski bigos ufundowany przez starostę i wspaniałe leśne produkty przygotowane przez KGiGW w Zabłędzy „Zabłędza Razem”.Przybyli goście i mieszkańcy dożynkowy wieczór spędzili na tańcach podczas zabawy z zespołem „Pegaz 2”.

Bardzo dziękuję małżeństwom, które uczestniczyły w obsadzie wieńca na dożynkach parafialnych, wiejskich, gminnych i jasnogórskich – państwuMałgorzacie i Jackowi Tyrkom, Dianie i Piotrowi Karasiom, Lucynie i Andrzejowi Kępom, Katarzynie i Ryszardowi Piórkowskim, Danucie i Wojciechowi Krasom, Dorocie i Robertowi Czaplomza poświęcony czas i godne reprezentowanie naszego sołectwa. Podczas Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich nasza grupa pięknie się zaprezentowała i byliśmy widoczni w transmisji telewizyjnej z transparentem „Tuchów Moja Gmina”.Wspólnie z rolnikami z całej Polski dziękowaliśmy Matce Najświętszej za zebrane plony i powierzyliśmy wszystkich mieszkańców naszej gminy i sołectwa jej opiece i wstawiennictwu na kolejny rok.

W tym roku po raz piętnasty wydana została gazeta „Nasza Wieś Zabłędza”. Corocznie przybliża mieszkańcom sprawy sołectwa, przedstawia relacje z wydarzeń wsi oraz pokazuje wieś „wczorajszą i dzisiejszą” w archiwalnych fotografiach. Bardzo dziękuję całej redakcji, wszystkim piszącym artykuły i udostępniającym zdjęcia, a w sposób szczególny czynię to na ręce Krzysztofa Jasińskiego, który czuwa nad całością powstania gazety. Dzięki jego zaangażowaniu i pokryciu kosztów druku przez sponsorów (firmy z Zabłędzy i okolic) jest ona bezpłatnie wydawana, co roku.

Słowa gorącego podziękowania kieruję do członków Rady Sołeckiej Zabłędzy za wszelką pomoc przy organizacji festynu. To dzięki Państwa ogromnemu zaangażowaniu, dobrej współpracy kontynuowane są coroczne dożynki Zabłędzy i do każdego mieszkańca wsi trafia kolejny numer gazety.

Dziękuje Justynie Michałek-Kucie i Arturowi Starostce za profesjonalne prowadzenie przebiegu naszych uroczystości.

Współorganizatorom i sponsorom serdecznie dziękuję za wszelką pomoc. Staroście, Romanowi Łucarzowi za honorowy patronat, przekazane wartościowe i ciekawe nagrody oraz wsparcie finansowe. Wszystkim przybyłym gościom i mieszkańcom Zabłędzy dziękuję za wspólne świętowanie, wspaniałą atmosferę i dobrą zabawę oraz docenienie i uszanowanie naszych rolników.

Słowa podziękowania kieruję do członków banderii konnej i woźniców Roberta Chwistka i Piotra Kopka za upiększenie przejazdu na dożynki parafialne i gminne. Bardzo dziękuję Łukaszowi Turajowi i Łukaszowi Marcinkowi za przygotowanie i zorganizowanie rozgrywek sportowych i przeprowadzenie meczy w piłkę siatkową i nożną wśród dzieci, starszych i dorosłych.

Bardzo serdecznie dziękuję członkom nowo powstałego koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Zabłędzy „Zabłędza Razem” za współorganizację i wszelką pomoc w przygotowaniu i przebiegu uroczystości. Razem można więcej i piękniej, czego życzę wszystkim mieszkańcom Zabłędzy– „Działajmy wspólnie”. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia naszego święta, serdecznie dziękujemy.

Ewa Michałek Radna i sołtys Zabłędzy

Zdjęcia Krzysztof Jasiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *